Tajemnicza i bajeczna historia Warszawy

Poznając historię miasta Warszawy i jego zabytki zazwyczaj zwracamy uwagę na architekturę i na wspaniały wygląd danej budowli, jednak w praktyce każdy taki zabytek ma przede wszystkim właśnie swoją historię, czyli czas kiedy powstał, przyczyny dla których powstał i wydarzenia, jakie są z nim związane. Często mijając ulice miasta widzimy jedynie kościoły, muzea, czy pałace i podziwiamy je za to, jak wyglądają, zapominając, że każdy taki budynek może kryć ciekawą historię.

O kościele i smoku

Tego typu miejsc w Warszawie jest w praktyce bardzo dużo. Za przykład może służyć kościół pod wezwaniem świętej Anny w Wilanowie, który był wybudowany w XVIII w. Jeszcze w średniowieczu w tych rejonach robiono wykopy i wówczas robotnicy natrafili na olbrzymie kości. Byli więcej niż przekonani, że kości te należą do jakiejś bestii – czytaj średniowiecznego smoka. Parę stuleci później zaczęto w tym miejscu budowę kościoła i również natrafiono na duże szczątki zwierzęcia. Tyle że oczywiście nie wierzono już wówczas, że pochodzą one od smoka. Ale w praktyce pod fundamentami kościoła natrafiono na pozostałości praprzodka słoni. Do dziś dnia można zobaczyć wiszącą kość w kościele, jako specyficzną ozdobę.

Poznawaj miasto z przewodnikiem lub samodzielnie

Takich miejsc, które kryją w sobie wiele ciekawych historii jest w Warszawie oczywiście znacznie więcej. Warto wybrać się na wycieczkę po mieście z przewodnikiem lub samodzielnie zgłębiać ciekawostki historyczne, które w praktyce dotyczą każdej części miasta. Niejedno miejsce tutaj kryje nutkę tajemniczości oraz bajecznych historii, które warto poznać.