Pałac Wilanowski w Warszawie

Pałac w Wilanowie to prawdziwa perła w obrębie Warszawy. Mimo prowadzonych intensywnych działań wojennych, uniknął on bombardowania w obu wojnach światowych oraz zniszczeń porozbiorowych. Sprawiło to, że do dziś możemy podziwiać jego piękno w niezmienionej formie!

Rezydencja powstała z polecenia króla Jana III Sobieskiego, który środki na jej budowę posiadał dzięki skutecznym podbojom Turków pod Wiedniem. Imponujący gmach stanowi obecnie muzeum z salami udostępnionym zwiedzającym. Jest to zarazem najstarsze, polskie muzeum sztuki, które posiada bogate zbiory eksponatów z różnych epok, np. chińską porcelanę, dzieła Rubensa czy przedmioty użytkowe ówczesnych władców. Nie można przy tym nie wspomnieć o wkładzie, jakie miał w to miejsce Stanisław Kostka Potocki, znany mecenas sztuki, któremu zawdzięczamy sprowadzenie wielu wartościowych, zagranicznych obrazów.

Wilanowski Pałac to nie tylko budynek, ale też kompleks ogrodów, po których można beztrosko spacerować. Prowadzone są tam badania potwierdzające wyjątkowość tego miejsca – na jego terenie występują jakościowe wody, rzadkie ważki, nietoperze i ptaki.

Warto śledzić stronę Muzeum Pałacu w Wilanowie, który informuje co rusz o zbliżających się wydarzeniach organizowanych na terenie obiektu. Są to m.in. działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży, rodzin i szkół. Od czasu do czasu pojawiają się również informacje o darmowych wejściówkach na teren Pałacu. Zachęca się w ten sposób do zgłębiania wiedzy o historii naszego kraju.