Muzeum Powstania Warszawskiego

Nasza wizyta w Warszawie będzie niepełna, jeśli nie pochylimy się nad minionymi wydarzeniami mającymi miejsce w tym mieście. Nie byłoby współczesnej Warszawy bez przeszłości. Choć ta nie jest łatwa, nie możemy odpuścić sobie zgłębiania historii.

1 sierpnia 1944 roku – oto pamiętna data wybuchu Powstania Warszawskiego, w której żołnierze Armii Krajowej w ramach Akcji „Burza” wystąpili zbrojnie przeciw wojskom niemieckim. O tym, jak do tego doszło i jak kształtowały się losy walczących o niepodległość rodaków dowiemy się właśnie w Muzeum.

Twórcy obiektu przygotowali dla zwiedzających niezliczoną ilość materiałów, eksponatów oraz nowoczesnych projekcji audiowizualnych ukazujących rzeczywistość ówczesnych Warszawiaków. Znajdziemy wśród nich m.in. kartki z Powstania, które dzień po dniu relacjonują nam przebieg starć. Muzeum posiada w swoich zbiorach aż osiem tysięcy fotografii upamiętniających Warszawę w XX w. Ponadto ciągle tworzona jest jeszcze baza osób zasłużonych dla obrony miasta i kraju. Jeśli ktoś posiada informacje o takich osobach, można współtworzyć listę bohaterów, która dostępna jest na stronie internetowej placówki.

Warto wspomnieć, że Muzeum Powstania Warszawskiego mieści się w dawnej Elektrowni Tramwajowej, którą wzniesiono w latach 1904-1908, a którą przekazał władzom Muzeum Lech Kaczyński. Historyczny budynek jeszcze bardziej przywołuje na myśl to, co działo się lata temu wzmacniając tym samym odbiór eksponatów udostępnionych zwiedzającym.